Najvýhodnejší bankový účet pre slováka (slovenského študenta) v Čechách | devLife.eu
Okt
31st

Najvýhodnejší bankový účet pre slováka (slovenského študenta) v Čechách

Zaradené do Spoločnosť | Publikoval rado


Pred pár týždňami sa začal nový akademický rok na vysokých školách v Českej republike. S tým súvisí aj množstvo slovenských študentov, ktorý prichádzajú každým rokom na české vysoké školy. Skôr či neskôr bude musieť každý z nich riešiť otázku: “V akej banke si mám založiť bankový účet?” Túto otázku budu pravdepodobne riešiť nie len študenti, ale aj ostatný ľudia zo Slovenska, ktorý prídu do Čiech napríklad za prácou.

Predtým, než si v krátkosti popíšeme ponuky jednotlivých bánk, zamyslíme sa vlastne nad tým, čo od účtu potrebujeme:

 • nulové (prípadne minimálne) poplatky
 • internetbanking
 • platobnú kartu (výhodou je možnosť platby cez internet)

Na začiatok zhrniem pár väčších bánk, ktoré na českom trhu pôsobia už dlhšie. Približné ceny služieb nemusia byť presné a ako základ beriem, že musia obsahovať hore uvedené kritéria.

ČSOB

Z mojej skúsenosti (a čo vidím aj na pár ľuďoch okolo) prvá banka, ktora príde na um je ČSOB. Príčinou bude pravdepodobne jej názov a jej pôsobenie aj na Slovensku.

Základné konto, pre bežných ľudí stojí od 40KČ (bez DPH), takže nepatrí k cenovej špičke.

Zaujímave ale je konto pre študentov. To je ponúkane zdarma s Visou Classic.

Výhodou ČSOB, pokiaľ máte učet aj v slovenskej ČSOB, je zvýhodnený prevod medzi Českým a Slovenským účtom.

Česká spořitelna

Česká spořitelna patrí do skupiny Erste bank rovnako ako Slovenská sporiteľna.

Pre bežných ľudí je vcelku nezaujímavá (použiteľné od 69KČ mesačne).

Študenti majú študentský účet zadarmo. Zaujímavosťou pre študentov Karlovej Univerzity je možnosť namiesto karty Visa Electron, požiadať o kartu Maestro UK s logom univerzity.

Komerční banka

Komerční banka nemá normálny internetbanking, ktorý by bol jednoducho prístupný (využíva nejaký proprietárny/pochybný applet a ak som správne pochopil, je potreba si nejak vygenerovať vlastný kľúč – proste zbytočné komplikácie). Konto pre obyčajných ľudí je snaď od 26KČ. Kontro pre študentov neobsahuje plnohodnotný internetbanking a má len 1 výber z bankomatu (vcelku slabé, keď vezmem do úvahy tie ich reklamy, ktoré som videl v metre :) ).

GE Money

Priznám sa, že GE Money veľmi nepoznám, ale podľa webu by mal bežný účet stáť od 79KČ a pre študentov zdarma. Pri študentskom konte má vcelku zaujala pravidelná mesačná odmena 0,5% s platieb kartou.

mBank

Pred necelým rokom došla na Slovensko aj do Čiech mBanka. Bohužiaľ zatial otvárajú účty len obyvateľom daného štatu, takže tadiaľ cesta nevedie.

Raiffeisen Bank (eBanka)

Raiffeisen Bank nedávno pohltila známu eBanku, čím došlo k zmenám v produktoch. Ak som dobre pochopil, tak bežný účet eKonto stojí 50KČ alebo pri mesačnom kreditnom obrate asponň 20 tis. je zadarmo. Študenti majú účet za 19KČ mesačne.

Fio

Hovorí sa, že najlepšie na koniec, a preto zakončím tento článok o Finančnej skupine Fio. Fio účet nie je bežne veľmi známe, napriek tomu posobí už vyše 10 rokov, namä v oblasti obchodu s akciami. Len pred pár rokmi získalo licenciu banky v ČR a pred rokom aj v SR. Zatial ponúka účty v Čechách ale podľa ich vyjadrenia, by mali čoskoro začať aj na Slovensku. A ich ponuka je naozaj ultimátna a myslím si, že nie len pre bežných ľudí ale aj študentov je to výborná voľba.

Spôsob fungovania je podobný mBanke. Máte dva účty (jeden sporiací a jeden bežný) bez poplatkov za kartu, internetbanking, vedenie účtu a elektronické transakcie. Oproti mBanke má výhodu v tom, že na ich pobočkách môžete vložiť hotovosť priamo na účet. Navyše je možne vkládať za nižšie poplatky aj prostredníctvom ČSOB na zberné účty Fia.

Pre slováka v čechách je najzaujímavejšie správanie účtu k vnútroštátnym transakciám. Ako som už písal, Fio je banka v ČR aj SR a aj toho plne využíva. Znamená to, že účet je možné používať ako český aj ako slovenský. Stačí zameniť kód banky (číslo účtu ponechať) a môžete prijímať platby zo slovenských bánk bez broblémov a bez poplatkov. To isté platí aj o posielaní platieb (pri platobnom príkaze po českých bankách nasledujú slovenské).

Na záver

S niektorými z bánk nemám priamu skúsenosť a údaje som čerpal z ich stránok. Preto je možné, že pri niektorých údajoch sú menšie nepresnosti. Budem rád, ak na ne upozornite v komentároch, prípadne môžete pridať Vaše skúsenosti s jednotlivými bankami.

V prípade ak Vás zaujímajú Slovenské bankové účty, ich prehľad aj s poplatkami nájdete tu.

Be Sociable, Share!Komentáre k článku

 1. Od Arbakel dňa Nov 1, 2008 | Odpovedať

  Mno neviem kto písal tento článok, ale mam dojem, že dotyčný nemá bohvieaký prehľad. Teda minimálne čo sa týka KB Študentského účtu. Mám ho zriadený a môžem bezplatne vyberať z bankomatu. Dokonca internet banking mi príjde prehľadnejší ako v slovenskej Tatre. Je plný výhod a ak by som nebol mal rozšírenú verziu tak ho mam zadarmo.

 2. Od rado dňa Nov 1, 2008 | Odpovedať

  Písal som to ja. KB síce nemám, ale údaje sú z ich stránky ( http://www.kb.cz/cs/seg/seg2/products/gaudeamus.shtml ). Tu sa píše, že zadarmo je JEDEN vyber z bankomatu (kartou Maestro). Samozrejme, že rozšírená verzia má tie výbery zadarmo, ale za tú sa už platí mesačný poplatok a ako som písal na začiatku, vyberali sa účty pokiaľ možno bez poplatku.

  Čo sa týka internet bankingu, tak môže byť hocijaký prehľadný, ale ten systém prihlasovania (na ktorý som narážal) pomocou Java Appletu je oproti štandardným metódam, ktoré používajú ostatné banky, zbytočný a nie práve user-friendly. A navyše na stránkach majú uvedené, že plnohodnotný prístup do internet bankingu je až v rozšírenom účte.

Pridať komentár