Popfly – aktívne prvky rýchlo a jednoducho | devLife.eu
Jún
15th

Popfly – aktívne prvky rýchlo a jednoducho

Zaradené do Programovanie | Publikoval rado


Videli ste film Swordfish? Pamätáte si na scénu, kde si daný programátor pri vytváraní červa otvoril “Visual Worm Creator” a nadesignoval si ho tam? Zdalo sa vám takéto programovanie ako hlúposť? Mne tiež, až dokým som si nepozrel službu Popfly.

Aktívne prvky na stránkach sa používajú na zlepšenie užívateľského dojmu pri používaní stránky. Najčastejšie využívaná technológia v tomto prípade je Flash, prípadne Java applet a aj Silverlight. Microsoft ale pojal vytváranie a šírenie takýchto prvkov trochu inak a dokonca na ich vytváranie ani nemusíte vedieť programovať.

Služba Popfly od Microsoftu umožňuje vytvárať, zdieľať a používať rôzne aktívne objekty, web stránky a najnovšie dokonca hry. Objekty je možné potom poslať známemu alebo si ich pridať na vlastnú stránku (prípadne blog).

Čo je k tomu potrebné a ako na to? Na prihlásenie je potrebné mať Live ID a na samotné fungovanie prehliadač s nainštalovaným Silverlightom. Potom už len stačí prísť na stránku www.popfly.com, prihlásiť sa a môžete sa činiť :)

Po prihlásení si je možné v hornom menu otvoriť nový projekt (Mashup – aktívny prvok, Hru, prípadne webovú stránku), kde si vytvorite vlastný nový objekt, alebo si vyberiete nejaký z hotových, ktorý si následne môžete upraviť ako len chcete.

Mashup

Samotná úprava v prípade Mashupu je veľmi zaujímavá. Z ľavého menu si vyberáte objekty, ktoré chcete do vášho projektu pridať, pretiahnete ich do stredu, kde sú reprezentované v podobe rotujúcej kocky. Jednotlivé objekty je možne upravovať kliknutím na malý nástroj (kľúč) pri “kocke”. To, čo sa dá upraviť je záležitosťou daného objektu (farba, rýchlosť, text,…).

Medzi jednotlivými objektami je možné vytvárať závislosti, ktoré sú zobrazené šipkami medzi objektami. Takouto závislosťou je napríklad medzi RSS čítačkou a zobrazovaním, kde čítačka je zdroj dát, ktoré má zobrazovať nejaký iný objekt.

Závislosti sa vytvárajú kliknutím na modrý kruh zdroja a následne na modrý kruh cieľového objektu, v ktorom si je potom možné upraviť ktoré položky zo zdroja sa majú použiť.

Takto vytvorený objekt je potom možné otestovať spustením (tlačidlo Run), uložiť a prípadne zdieľať (cez web, email, link, …). Výsledok môže vyzerať napríklad takto (len screenshot):

Hry

S popfly je možné vytvárať aj jednoduché hry. Samotná tvorba hier nie je práve najjednoduchšia a pre vlastnú grafiku je veľmi výhodné použiť nejaký externý editor. Problém pri hrách je aj ten, že sú relatívne pomalé a náročné.

Tvorba hry prebieha postupne. Najprv sa vyberú objekty, ktoré budú účinkovať v hre, potom sa vyberú a nastavia scény a na záver sa vyplnia nejaké pravidlá hry.

Web stránky

Popfly taktiež umožňuje vytvárať a hostovať jednoduché web stránky, ktoré je možné následne uložiť a zobrazovať priamo na serveri Popfly.

Samotná stránka sa vytvára jednoduchým WYSIWYG editorom, kde je možné si naklikať štýl, obrázok, rozloženie a text. Taktiež je možné priamo z menu pridávať už predtým vytvorené vlastné mashupy.

Zhrnutie

Popfly je veľmi zaujímavá služba na tvorbu rozličného obsahu s prvkami sociálnych sieti. Za klady považujem inovatývny prístup k tvorbe objektov, relatívnu jednoduchosť a aj spracovanie. Nevýhoodou je zatial nie až taká veľká rozšírenosť Silverlightu a relatívna pomalosť (vzhľadom na to, že sa jedná o www aplikáciu).

Be Sociable, Share!Komentáre k článku

  1. Od Matej Istvan dňa Apr 7, 2011 | Odpovedať

    Velmi pekna stranka

Pridať komentár