Silverlight – konkurencia flashu od Microsoftu | devLife.eu
Jún
2nd

Silverlight – konkurencia flashu od Microsoftu

Zaradené do Internet, Programovanie | Publikoval rado


Nie je tomu až tak dávno, čo Miscrosoft vydal do sveta svoju technológiu pre aktívne prvky na webe, zvanú Silverlight. Svojim spôsobom sa dá povedať, že ide o priamu konkurenciu pre formát Flash, ktorý je v súčastnosti veľmi rozšírený najmä pre prehrávanie multimediálnych prvkov, ako videá, zvuky, ba dokonca je využívaný aj na tvorbu online hier.

Pre jeho spustenie v prehliadači je potrebné mať nainštalovanú runtime knižnicu, ktorú vám prípadne prehliadač sám ponúkne k inštalácií.

Výhodou Silverlightu oproti Flashu je v tom, že jeho formát je “otvorený”, teda že ide o zozipované XML. Taktiež by mal byť viac previazaný s ostatnými technológiami, teda malo by byť možné pristupovať do objektov Silverlightu cez JavaScript a naopak.

Na druhej strane má v súčastnosti viacero nevýhod. Prvou je jeho malá rozšírenosť v porovnaní s konkurenciou, ale to sa časom môže zlepšiť. Čo však pokladám za vážnejší problém je, že síce na stránke udávajú, že sa jedná o cross-platform, ale pri pohľade do tabuľky podporovaných systémov zistíme, že podporovaný je Windows a MAC a prehliadače Internet Explorer, Firefox a Safari. Takže užívatelia Linuxu alebo Opery si ho zatiaľ neužijú. To sa ale pravdepodobne časom zmení, pretože Microsoft sa dohodol s Novellom na vývoji Moonlightu, ktorý umožní používanie Silverlightu prakticky na všetkých Linuxových distribúciach.

Microsoft ponúka niektoré služby prostredníctvom Silverlightu, napríklad Silverlight Streaming (umožňuje mimo iné uloženie a streamovanie videí) alebo Popfly. Ich využitím to môže vyzerať aj takto:

V každom prípade je Silverlight zaujímavý a uvidíme, ako sa bude ďalej vyvíjať.

Be Sociable, Share!


Pridať komentár