Je skutočne potrebná podpora IDN .eu domén? | devLife.eu
Nov
24th

Je skutočne potrebná podpora IDN .eu domén?

Zaradené do Internet | Publikoval rado


Logo eu doményOrganizácia EURID plánuje 10.12.2009 spustiť registráciu domén .eu s podporou IDN (internationalized domain name). To znamená, že bude možné registrovať domény obsahujúce rôzne unicode znaky (dĺžne, mäkčene, či azbuku a pod.). Je táto novinka potrebná? Prinesie to niečo? A čo viac, neprináša to riziká?

IDN (internationalized domain name) funguje na princípe tzv. Punycode. Ten spočíva v tom, že doména so špeciálnymi znakmi sa v skutočností preloží na štandardnú doménu bez špeciálnych pridaním predpony xn--, za ktorou následuje názov domény s vynechanými špeciálnymi znakmi a na konci je kód, podľa ktorého sa určia zvyšné znaky. Teda na príklad doména www.košice.eu bude v skutočnosti ako www.xn--koice-wdb.eu.

Pre Grékov alebo Bulharov, ktorý používajú úplne iné písmenka, je to určite prínosné. Vďaka IDN si teraz budú môcť registrovať domény v och domácej abecede.

U nás to ale podľa mňa také jednoznačné nieje. Naša abeceda je prakticky totožná s ASCII (až na dĺžne a mäkčene), pričom ľudia sú bežne zvyknutí na internete písať aj bez nich. To môže zmiasť užívateľov, pretože namiesto donaska.eu bude môcť ešte existovať aj donáška.eu, donáska.eu a donaška.eu. Užívateľ sa tak môže dostať na inú stránku, ako pôvodne chcel a pokiaľ tomu chce majiteľ pôvodnej stránky zabrániť, musí si kúpiť všetky varianty domény.

S tým súvisí aj to, že užívateľ musí dávať väčší pozor pri prechádzaní webu. Hlavným problémom je podobnosť znakov, vďaka ktorej je možné ľahšie nachytať užívateľov na falošnú stránku a získať od nich napríklad heslá (tzv. phishing). Doména eu sa zatiaľ u nás veľmi nevyužíva, ale predstavte si v prípade IDN sk domény, že by vám niekto napríklad podhodil stránku www.sļsp.sk. Aká je šanca, že veľká časť ľudí by si nevšimla, že doména je falošná? To je presne dôvod, prečo napríklad Firefox IDN domény zobrazuje v lište v Punycode, ale napríklad Internet Explorer 7 nie.

IDN  funguje na generických doménach (com, net, org, info, biz) a niektorých národných (jp, de, …) už nejaký čas, ale zatiaľ mnoho ľudí dáva prednosť klasickým ASCII. EU pribudne už čoskoro a je veľmi pravdepodobné, že veľa ďalších domén bude s postupom času pribúdať. Myslím si ale, že v prípade SK alebo CZ domény by IDN prinieslo viac spomínaných nevýhod a problémov.

Be Sociable, Share!


Pridať komentár